

Projekt „Wyparne Oczyszczanie Wody”
Celem projektu jest opracowanie nowej technologii wyparnego oczyszczania wody, wykorzystującej naturalny proces odparowania powierzchniowego oraz kondensacji wody z powietrza. Rozwiązanie to pozwoli na oczyszczanie wody na zasadach destylacji przy niskim nakładzie energetycznym. W ramach projektu zostanie opracowany w pełni funkcjonalny, uniwersalny i skalowalny modułowo prototyp jednostki wykorzystującej technologię wyparnego oczyszczania wody o wydajności odzysku na poziomie 5 m3/dobę, przy zapotrzebowaniu na energię elektryczną poniżej 1,5 kWh/m3.
Projekt jest odpowiedzią na wysokie zapotrzebowanie rynkowe na nowe technologie oczyszczania wody, wynikające z coraz częściej występujących sytuacji kryzysowych w dostawie wody takich jak nasilająca się susza hydrologiczna, powodzie czy skażenie wód powierzchniowych (np. metalami ciężkimi, związkami organicznymi i mineralnymi). W takich sytuacjach tradycyjne technologie oczyszczania stają się niewystarczające do zapewnienia wymaganej jakości wody, natomiast alternatywne technologie (np. procesy membranowe) wiążą się z wysokimi kosztami inwestycyjnymi i eksploatacyjnymi. Z tego powodu niezbędne jest opracowanie nowego, niskoenergetycznego rozwiązania, pozwalającego na pracę z surowcem zanieczyszczonym. Prototyp wytworzony w ramach projektu będzie testowany na instalacji pilotażowej do oczyszczania wody o wysokim stopniu zanieczyszczenia z rzeki Odry. Technologia wyparnego oczyszczania wody zostanie zweryfikowana pod kątem efektywności energetycznej, wydajności odzysku wody oraz skuteczności oczyszczania wody.
Projekt „Wyparne Oczyszczanie Wody” (nr POIR.01.01.01-00-0098/21-00) otrzymał dofinansowanie w ramach Poddziałania 1.1.1 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt realizowany jest w konsorcjum MPWiK S.A. oraz Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej.
Całkowity budżet projektu: 5 907 769,43 PLN
Kwota dofinansowania: 4 046 501,53 PLN
Termin realizacji projektu: październik 2021 – grudzień 2023