
150 lat wrocławskich wodociągów
150 lat to piękny wiek, zwłaszcza że był to dla nas czas poświęcony sprawom wielkiej wagi, takim jak komfort życia mieszkańców czy troska o środowisko. Wrocławskie wodociągi niosą na swoich barkach ogromny bagaż związany z historią naszego regionu oraz ponadprzeciętne doświadczenie technologiczne. Przeszłość pozwala uczyć się i kształtować ścieżki, nasza teraźniejszość to praca, którą wykonujemy każdego dnia, a ta nierozerwalnie wiąże się z przyszłością miasta i jego mieszkańców. 1 sierpnia 2021 roku minęło 150 lat istnienia wrocławskich wodociągów.
Pracownicy MPWiK każdego dnia, 24 godziny na dobę czuwają nad tym, aby wrocławianie mieli stały dostęp do zdrowej i bezpiecznej wody, a także odbierają od nich nieczystości. Jubileusz 150-lecia to doskonały moment, aby pokazać tych niewidzialnych bohaterów. To właśnie ich pracę uwieczniono na filmie powstałym przy tej wyjątkowej okazji. Materiał prezentuje także rozległy obszar, jakim zarządza Spółka i kluczowe dla jej funkcjonowania obiekty. Zobaczymy m.in. przyrodnicze tereny, z których ujmowana jest woda.
Dzieje wrocławskich wodociągów zostały przedstawione na wystawie plenerowej, którą można było obejrzeć przy ul. Świdnickiej oraz później przed Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis. Na archiwalnych fotografiach zobaczyliśmy najważniejsze wydarzenia ze 150-letniej historii Spółki. Ta podróż w czasie rozpoczyna się w 1860 roku, kiedy to zdecydowano o ulokowaniu centralnego systemu wodociągowego, co miało zapewnić wodę rosnącej liczbie mieszkańców Wrocławia. Za oficjalną datę powstania przedsiębiorstwa przyjmuje się 1 sierpnia 1871 roku. Wtedy uruchomiono pierwszy mechaniczny wodociąg centralny Dolnego Śląska i jeden z pierwszych w obecnej Polsce. 10 lat później z kolei powstał system kanalizacyjny Wrocławia. Wystawa pokazywała też trudne momenty w dziejach firmy. To przede wszystkim czasy drugiej wojny światowej, która spowodowała katastrofalne zniszczenia systemu wodociągowo-kanalizacyjnego oraz mozolna odbudowa infrastruktury po zakończeniu działań wojennych. Kolejnym tragicznym momentem w dziejach nie tylko wodociągów, ale całego miasta, była powódź tysiąclecia w 1997 roku. Zdecydowana większość obiektów wodociągowych i kanalizacyjnych znalazła się wówczas pod wodą. Prace odtworzeniowe i modernizacyjne związane z usuwaniem skutków żywiołu trwały do 2001 roku.




Z historią firmy można było także zapoznać się w Hydropolis, gdzie przygotowano specjalną wystawę jubileuszową. W trakcie zwiedzania goście zobaczyli m.in. eksponaty związane z dziejami wrocławskich wodociągów i losy spółki na ożywionych zdjęciach. Wystawa dostępna była dla zwiedzających do końca 2021 roku.




Publikacje medialne związane z naszym jubileuszem – w tym audycje radiowe i telewizyjne
- Wystawa czasowa „150 lat wrocławskich wodociągów” w Hydropolis (radiorodzina.pl)
- 150 lat MPWiK i wrocławskich wodociągów. Oprowadzanie po wystawie (radiorodzina.pl)
- 150 lat wrocławskich wodociągów (legnica.fm)
- „Ma być nowoczesny i bardzo wydajny…” (Gazeta Wrocławska, 10-08-2021, str. 10)
- 150 lat wrocławskich wodociągów. Film jubileuszowy i zabawa z historią w tle (radiogra.pl)
- Wodociągi we Wrocławiu świętują 150-lecie istnienia. Będzie film, wystawa i gra miejska (portalsamorzadowy.pl)
- 150 lat wrocławskich wodociągów (kierunekwodkan.pl)
- Wrocławskie wodociągi obchodzą jubileusz (sozosfera.pl)