

PROJEKT „W KIERUNKU GOSPODARKI CYRKULARNEJ – TECHNOLOGIE ODZYSKU WODY I SUROWCÓW ZE ŚCIEKÓW OCZYSZCZONYCH”
Wychodząc naprzeciw aktualnym priorytetom polityki gospodarczej Unii Europejskiej, MPWiK wraz z Politechniką Wrocławską opracowało projekt badawczo-rozwojowy, który jest krokiem w kierunku wdrożenia gospodarki obiegu zamkniętego. Dnia 28.12.2018r. podpisano umowę o dofinansowanie projektu „ W kierunku gospodarki cyrkularnej – technologie odzysku wody i surowców ze ścieków oczyszczonych”. Projekt został dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Celem projektu jest opracowanie zintegrowanego systemu zagospodarowania wody i surowców ze ścieku oczyszczonego we Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków, zgodnie z założeniami gospodarki cyrkularnej.
Gospodarka obiegu zamkniętego – zwana również gospodarką cyrkularną – jest to system gospodarczy, w którym minimalizuje się zużycie zasobów poprzez „zamknięcie obiegu” cyklu życia produktów. „Produktem” MPWiK jest znajdująca się w naszych kranach woda. Obecnie, po wykorzystaniu przez mieszczańców, trafia ona do sieci kanalizacyjnej, a następnie do oczyszczalni ścieków. Tam jest poddawana wieloetapowemu procesowi oczyszczania, po którym odprowadzana jest do rzeki Odry. Zwracając w ten sposób do środowiska strumień o wysokim stopniu czystości, tracimy potencjał jaki niosą ze sobą pozostałe w nim substancje.
W ramach realizowanego projektu badana będzie możliwość częściowego „zamknięcia cyklu życia” wody. Odpowiednie przetworzenie strumienia ścieków oczyszczonych umożliwi wykorzystanie gookalnie do chłodzenia w suszarni osadów ściekowych. Teraz w strumieniu ścieków oczyszczonych znajduje się szereg substancji (tj. magnez, zawiesiny organiczne), które uniemożliwiają bezproblemowe wykorzystanie go w układach chłodzenia. Wykorzystując separację membranową, np. nanofiltrację czy odwróconą osmozę), substancje zanieczyszczające zostaną usunięte oraz wykorzystane w innych procesach.
Rysunek 1 Konwencjonalny układ
Rysunek 2 Układ z wykorzystaniem technologii membranowej
Korzyści wynikające z wdrożenia zintegrowanej technologii zagospodarowania wody i surowców ze ścieku oczyszczonego są wielowymiarowe – od ekonomicznych, przez środowiskowe, po operacyjne. Zmniejszeniu ulegną koszty środowiskowe związane z odprowadzaniem ścieków oczyszczonych oraz ujmowaniem wody surowej. Nasz odbiornik ścieków oczyszczonych – Odra – będzie mniej obciążony. Wykorzystanie wody o odpowiednim stopniu czystości w układzie chłodzenia bardzo usprawni jego działanie, a substancje z tej wody usunięte nie staną się zwykłymi odpadami. Ich znaczenie wzrośnie, a potencjał zostanie maksymalne wykorzystany m.in. do zintensyfikowania oczyszczania ścieków oraz produkcji naturalnych nawozów mineralnych.
Wartość projektu: 2 880 375,00 PLN
Wysokość dofinansowania: 2 342 775,00 PLN
Szanowni Państwo,
w związku z ostatnimi doniesieniami o obecności substancji toksycznych w Odrze, informujemy, że w żaden sposób nie wpływa to na jakość wody, którą dostarczamy do Państwa kranów. Woda jest bezpieczna.
Nie pobieramy wody z Odry. Woda, którą uzdatniamy pobierana jest z rzek Oława dodatkowo zasilanej wodą z rzeki Nysa Kłodzka dzięki zastosowaniu kanału przerzutowego. Ujęcie wody dla Wrocławia (Czechnica) zlokalizowane jest ok. 10,5 km w górę rzeki Oława od ujścia do Odry. Zaraz za ujęciem Czechnica znajduje się jaz walcowy. Odległość od ujścia Odry oraz lokalizacja jazu uniemożliwiają cofnięcie się wody z Odry do ujęcia wody dla Wrocławia.
Cały system ujęcia wody dla Wrocławia objęty jest monitoringiem online, który z kilkudniowym wyprzedzeniem informuje nas o jakości napływającej wody. W razie zanieczyszczenia Oławy albo Nysy Kłodzkiej natychmiast odcinamy napływ wody z rzeki. Wówczas korzystamy z wody zgromadzonej w zbiorniku Czechnica i na terenach wodonośnych. Nasze rezerwy wystarczają na ok. tydzień funkcjonowania bez ujmowania wody z Oławy i Nysy Kłodzkiej. Taka procedura wdrażana jest zawsze w sytuacji, kiedy spodziewamy się napływu gorszej jakości wody, np. po ulewnych deszczach.
Regularnych kontroli jakości dokonuje akredytowane laboratorium MPWiK, pobierając próbki wody surowej z rzeki Oławy min. 2 razy dziennie. Woda zanim trafi do kranów przechodzi 10 różnych procesów oczyszczania, a nasze laboratorium w ciągu roku pobiera 10 tys. próbek i wykonuje 100 tys. analiz wody.
Podczas produkcji wody każdorazowo badamy ją zgodnie z europejskim normami, wytycznymi WHO i Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody do spożycia przez ludzi. Rozporządzenie wskazuje, jakie wartości i parametry musi spełniać woda, aby mogła być kierowana do sieci wodociągowej. Żadna kropla, która nie spełnia tych wyśrubowanych norm nie ma prawa opuścić zakładu produkcji wody. Rozporządzenie dostępne jest tutaj: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20170002294/O/D20172294.pdf?fbclid=IwAR1CR77MQgGhUjdErxTL7_6H-C1fCsjD78u2pSSzVOtL6DJB5DTAiukXXS0
Laboratorium MPWiK podczas uzdatniania wody oznacza ok. 100 jej parametrów i wartości. Nasze badanie wykazują, że żadne normy nie zostały przekroczone. Parametry jakości wody publikowane są regularnie na naszej stronie internetowej www.mpwik.wroc.pl
Zgodnie z obowiązującymi przepisami jakość wody jest regularnie kontrolowana przez Państwową Powiatową Inspekcję Sanitarną (Sanepid), który dokonuje oceny jakości badanej wody i jej przydatności do spożycia. Badania Sanepidu dotyczą zarówno wody ujmowanej na ujęciu, jak i wody uzdatnionej kierowanej do mieszkańców oraz wody w sieci wodociągowej w wielu punktach na terenie miasta.