
Zadanie C3 – Sieć wodociągowa – ul. Starodworska, Zagłębiowska, Leonarda da Vinci, Grota – Roweckiego. Renowacja magistrali wodociągowej – nitka południowa.
Lokalizacja inwestycji | Inwestycja obejmie remont nitki południowej magistrali wodociągowej φ1200 mm i φ1000 mm we Wrocławiu i w Gminie Święta Katarzyna. Remontowana magistrala wodociągowa biegnie od Zakładu Produkcji Wody „Mokry Dwór” estakadą przez Polder Oławka i przez ulice: Starodworską, Zagłębiowską, Hajducką, Mościckiego, Topolową, Leonarda da Vinci, Wiaduktową, Konduktorską, Olgi Drahonowskiej, Poronińską, Grota Roweckiego i Borowską do ul. Armii Krajowej. |
---|---|
Zakres robót | Do renowacji sieci jako podstawową zastosowano metodę cementowania, jedynie dla odcinka od ul. Leonarda da Vinci do ul. Olgi Drahonowskiej zastosowano metodę reliningu przy wykorzystaniu rur PE. Czyszczenie i renowacja odbywać się będzie poprzez punktowe otwory w istniejącej sieci. Dla potrzeb wykonania renowacji i wprowadzenia urządzeń niezbędnych do wykonania czyszczenia i renowacji magistrali metodą cementowania i metodą reliningu projektuje się tymczasowe komory robocze w postaci umocnionych wykopów pionowych. Zakres zadania obejmuje:
Na magistrali wodociągowej dla sprawnego jej funkcjonowania i eksploatacji zostanie wymienione lub zlikwidowane uzbrojenie w tym:
Celem inwestycji jest poprawa jakości wody dostarczanej do odbiorców. |
Wykonawca | Konsorcjum firm Diringer&Scheidel Polska Sp. z o. o.(Lider konsorcjum) oraz Diringer&Scheidel Rohrsanierung GmbH & Co. KG. Mannheim Niemcy (Partner konsorcjum). |
Planowana realizacja przedsięwzięcia | Rozpoczęcie – 22 luty 2007 r. Planowany czas realizacji: 30 miesięcy. |
Wartość kontraktu (netto) | 21 675 456,54 PLN. |
Informacje dodatkowe | Funkcję Inżyniera Kontraktu pełni konsorcjum firm: Egis Poland Sp. z o.o. & Egis BECOM International S.A. |
Szanowni Państwo,
w związku z ostatnimi doniesieniami o obecności substancji toksycznych w Odrze, informujemy, że w żaden sposób nie wpływa to na jakość wody, którą dostarczamy do Państwa kranów. Woda jest bezpieczna.
Nie pobieramy wody z Odry. Woda, którą uzdatniamy pobierana jest z rzek Oława dodatkowo zasilanej wodą z rzeki Nysa Kłodzka dzięki zastosowaniu kanału przerzutowego. Ujęcie wody dla Wrocławia (Czechnica) zlokalizowane jest ok. 10,5 km w górę rzeki Oława od ujścia do Odry. Zaraz za ujęciem Czechnica znajduje się jaz walcowy. Odległość od ujścia Odry oraz lokalizacja jazu uniemożliwiają cofnięcie się wody z Odry do ujęcia wody dla Wrocławia.
Cały system ujęcia wody dla Wrocławia objęty jest monitoringiem online, który z kilkudniowym wyprzedzeniem informuje nas o jakości napływającej wody. W razie zanieczyszczenia Oławy albo Nysy Kłodzkiej natychmiast odcinamy napływ wody z rzeki. Wówczas korzystamy z wody zgromadzonej w zbiorniku Czechnica i na terenach wodonośnych. Nasze rezerwy wystarczają na ok. tydzień funkcjonowania bez ujmowania wody z Oławy i Nysy Kłodzkiej. Taka procedura wdrażana jest zawsze w sytuacji, kiedy spodziewamy się napływu gorszej jakości wody, np. po ulewnych deszczach.
Regularnych kontroli jakości dokonuje akredytowane laboratorium MPWiK, pobierając próbki wody surowej z rzeki Oławy min. 2 razy dziennie. Woda zanim trafi do kranów przechodzi 10 różnych procesów oczyszczania, a nasze laboratorium w ciągu roku pobiera 10 tys. próbek i wykonuje 100 tys. analiz wody.
Podczas produkcji wody każdorazowo badamy ją zgodnie z europejskim normami, wytycznymi WHO i Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody do spożycia przez ludzi. Rozporządzenie wskazuje, jakie wartości i parametry musi spełniać woda, aby mogła być kierowana do sieci wodociągowej. Żadna kropla, która nie spełnia tych wyśrubowanych norm nie ma prawa opuścić zakładu produkcji wody. Rozporządzenie dostępne jest tutaj: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20170002294/O/D20172294.pdf?fbclid=IwAR1CR77MQgGhUjdErxTL7_6H-C1fCsjD78u2pSSzVOtL6DJB5DTAiukXXS0
Laboratorium MPWiK podczas uzdatniania wody oznacza ok. 100 jej parametrów i wartości. Nasze badanie wykazują, że żadne normy nie zostały przekroczone. Parametry jakości wody publikowane są regularnie na naszej stronie internetowej www.mpwik.wroc.pl
Zgodnie z obowiązującymi przepisami jakość wody jest regularnie kontrolowana przez Państwową Powiatową Inspekcję Sanitarną (Sanepid), który dokonuje oceny jakości badanej wody i jej przydatności do spożycia. Badania Sanepidu dotyczą zarówno wody ujmowanej na ujęciu, jak i wody uzdatnionej kierowanej do mieszkańców oraz wody w sieci wodociągowej w wielu punktach na terenie miasta.