Dobudowany do zbiornika budynek strefy wejścia ma kształt, niekonkurującej z zabytkowym otoczeniem, prostokątnej bryły. Na jej szczycie umieszczono, najdłuższą w Europie (46,5 m), multimedialną drukarkę wodną, która wyposażona w fotokomórkę rozsuwa się przed wchodzącymi i wychodzącymi zwiedzającymi. Do budowy strefy wejścia wykorzystano materiały naturalne, takie jak beton, szkło oraz miedź. Uzupełniają one materiały wykorzystane w zbiorniku i w sąsiadującej z nim historycznej wieży ciśnień.
Hydropolis - więcej niż rewitalizacja
Jak zauważają autorzy, wydanej w 2010 roku przez Politechnikę Wrocławską, monografii „Zabytki techniki Dolnego Śląska: „Kompleks wrocławskich wodociągów jest jednym z najważniejszych wśród istniejącychna świecie obiektów związanych z historią rozwoju maszyn parowych oraz techniką zaopatrzenia w wodę. Choć od kilku lat był wyłączony z ruchu i nieudostępniany, jest opisywany w literaturze poświęconej zabytkom techniki. MPWiK, wypełniając statutowe obowiązki, nie tylko dba o zabytki, ale także stara się nadawać im nowe funkcje, czego doskonałym przykładem jest właśnie Hydropolis- efekt jednego z naszych projektów.

Polska posiada bardzo wiele placówek muzealnych i wystawienniczych dawnego typu, w których kontakt odbiorcy z eksponatami nie ma charakteru interaktywnego i wiele z nich podziwiać można jedynie w gablotach. Tymczasem wystawy wykorzystujące multimedia to w wystawiennictwie światowym FAKT, a nie tylko trend. Nie ma dziś nowoczesnego centrum poznawczego, muzeum czy wystawy, nieposługującej się multimediami czy multimediami mobilnymi.
Zapraszamy do Hydropolis! Więcej na: http://hydropolis.pl/
Nowoczesna, interaktywna wystawa Centrum Edukacji Ekologicznej, to także wyniki jednego z naszych twórczych i kreatywnych projektów!
Szanowni Państwo,
w związku z ostatnimi doniesieniami o obecności substancji toksycznych w Odrze, informujemy, że w żaden sposób nie wpływa to na jakość wody, którą dostarczamy do Państwa kranów. Woda jest bezpieczna.
Nie pobieramy wody z Odry. Woda, którą uzdatniamy pobierana jest z rzek Oława dodatkowo zasilanej wodą z rzeki Nysa Kłodzka dzięki zastosowaniu kanału przerzutowego. Ujęcie wody dla Wrocławia (Czechnica) zlokalizowane jest ok. 10,5 km w górę rzeki Oława od ujścia do Odry. Zaraz za ujęciem Czechnica znajduje się jaz walcowy. Odległość od ujścia Odry oraz lokalizacja jazu uniemożliwiają cofnięcie się wody z Odry do ujęcia wody dla Wrocławia.
Cały system ujęcia wody dla Wrocławia objęty jest monitoringiem online, który z kilkudniowym wyprzedzeniem informuje nas o jakości napływającej wody. W razie zanieczyszczenia Oławy albo Nysy Kłodzkiej natychmiast odcinamy napływ wody z rzeki. Wówczas korzystamy z wody zgromadzonej w zbiorniku Czechnica i na terenach wodonośnych. Nasze rezerwy wystarczają na ok. tydzień funkcjonowania bez ujmowania wody z Oławy i Nysy Kłodzkiej. Taka procedura wdrażana jest zawsze w sytuacji, kiedy spodziewamy się napływu gorszej jakości wody, np. po ulewnych deszczach.
Regularnych kontroli jakości dokonuje akredytowane laboratorium MPWiK, pobierając próbki wody surowej z rzeki Oławy min. 2 razy dziennie. Woda zanim trafi do kranów przechodzi 10 różnych procesów oczyszczania, a nasze laboratorium w ciągu roku pobiera 10 tys. próbek i wykonuje 100 tys. analiz wody.
Podczas produkcji wody każdorazowo badamy ją zgodnie z europejskim normami, wytycznymi WHO i Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody do spożycia przez ludzi. Rozporządzenie wskazuje, jakie wartości i parametry musi spełniać woda, aby mogła być kierowana do sieci wodociągowej. Żadna kropla, która nie spełnia tych wyśrubowanych norm nie ma prawa opuścić zakładu produkcji wody. Rozporządzenie dostępne jest tutaj: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20170002294/O/D20172294.pdf?fbclid=IwAR1CR77MQgGhUjdErxTL7_6H-C1fCsjD78u2pSSzVOtL6DJB5DTAiukXXS0
Laboratorium MPWiK podczas uzdatniania wody oznacza ok. 100 jej parametrów i wartości. Nasze badanie wykazują, że żadne normy nie zostały przekroczone. Parametry jakości wody publikowane są regularnie na naszej stronie internetowej www.mpwik.wroc.pl
Zgodnie z obowiązującymi przepisami jakość wody jest regularnie kontrolowana przez Państwową Powiatową Inspekcję Sanitarną (Sanepid), który dokonuje oceny jakości badanej wody i jej przydatności do spożycia. Badania Sanepidu dotyczą zarówno wody ujmowanej na ujęciu, jak i wody uzdatnionej kierowanej do mieszkańców oraz wody w sieci wodociągowej w wielu punktach na terenie miasta.