


Skrócona nitryfikacja w osadzie czynnym oczyszczającym ścieki bytowo-gospodarcze – kluczowe rozwiązanie dla neutralnego klimatycznie oczyszczania ścieków
W ramach polityki gospodarczej Unii Europejskiej, Politechnika Wrocławska wraz z MPWiK i 3 innymi konsorcjantami uzyskała dofinansowanie na realizację projektu badawczo-rozwojowego, którego celem jest opracowanie nowej, efektywnej metody usuwania azotu ze ścieków. Projekt uzyskał dofinansowanie z Norweskiego Mechanizmu Finansowego w ramach konkursu POLNOR 2019 organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
W związku z trudną sytuacją ekologiczną jak i narastającymi obawami związanymi z globalnym ociepleniem problemy optymalizacji zużycia wody i energii stają się coraz ważniejsze. Jednym z miejsc w które daje szansę na zmniejszenie ich konsumpcji lub odzysk jest oczyszczalnia ścieków. Zwykle jednak poprawa jednego wiąże się ze wzrostem kosztów drugiego. Dla przykładu, podnoszenie jakości ścieków oczyszczonych zwykle odbywa się poprzez zwiększone zużycie energii np. na podnoszenie stężenia tlenu w reaktorze czy nakłady inwestycyjne np. na instalację do dawkowania zewnętrznego źródła węgla organicznego. Projekt SNIT zakłada za równo podniesienie jakości ścieków oczyszczonych jak i zwiększenie produkcji gazu fermentacyjnego przy umiarkowanych nakładach inwestycyjnych. Kluczem do tego jest wykorzystanie kwasu azotowego III w celu wywołania częściowej nitryfikacji w ciągu głównym jak również do dezintegracji osadu w celu zwiększenia ładunku związków organicznych które są substratem dla fermentacji. Dzięki usuwaniu azotu drogą skróconą, zużycie tlenu i związków organicznych w bloku biologicznym zostanie znacznie ograniczone, a skrócona denitryfikacja pozwoli na głębsze usunięcie azotu.
Potencjalne efekty technologiczne i finansowe wdrożenia technologii, zostały zasymulowane na skalibrowanym modelu Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków. Zgodnie z symulacjami, wdrożenie rozwiązania spowodowałoby zmniejszenie niezbędnej ilości tlenu o 1/3, co przekłada się na 1 mln złotych rocznie oszczędności na zakupie energii elektrycznej. Spadek ilości tlenu byłby związany ze spadkiem zużycia tlenu na nitryfikację, mniejszym zużyciem tlenu na utlenianie związków organicznych oraz poprawą transferu tlenu w skutek spadku obciążenia dyfuzorów. Ograniczona ilość zużywanych związków organicznych w procesie denitryfikacji, pozwoliłaby na intensyfikację sedymentacji wstępnej i zwiększenie produkcji gazu fermentacyjnego o kilkanaście procent. Ograniczenie nitryfikacji do I fazy, zwiększyłoby przepustowość oczyszczalni o około 20% bez konieczności jej rozbudowy. Dodatkowo dzięki skróconej nitryfikacji/denitryfikacji, stężenie azotu ogólnego w ściekach oczyszczonych spadłoby o 3-5 g N/m3.
Wartość projektu: 7 526 700,00 PLN
Dofinansowanie projektu z funduszy norweskich: 6 553 600,75 PLN
Szanowni Państwo,
w związku z ostatnimi doniesieniami o obecności substancji toksycznych w Odrze, informujemy, że w żaden sposób nie wpływa to na jakość wody, którą dostarczamy do Państwa kranów. Woda jest bezpieczna.
Nie pobieramy wody z Odry. Woda, którą uzdatniamy pobierana jest z rzek Oława dodatkowo zasilanej wodą z rzeki Nysa Kłodzka dzięki zastosowaniu kanału przerzutowego. Ujęcie wody dla Wrocławia (Czechnica) zlokalizowane jest ok. 10,5 km w górę rzeki Oława od ujścia do Odry. Zaraz za ujęciem Czechnica znajduje się jaz walcowy. Odległość od ujścia Odry oraz lokalizacja jazu uniemożliwiają cofnięcie się wody z Odry do ujęcia wody dla Wrocławia.
Cały system ujęcia wody dla Wrocławia objęty jest monitoringiem online, który z kilkudniowym wyprzedzeniem informuje nas o jakości napływającej wody. W razie zanieczyszczenia Oławy albo Nysy Kłodzkiej natychmiast odcinamy napływ wody z rzeki. Wówczas korzystamy z wody zgromadzonej w zbiorniku Czechnica i na terenach wodonośnych. Nasze rezerwy wystarczają na ok. tydzień funkcjonowania bez ujmowania wody z Oławy i Nysy Kłodzkiej. Taka procedura wdrażana jest zawsze w sytuacji, kiedy spodziewamy się napływu gorszej jakości wody, np. po ulewnych deszczach.
Regularnych kontroli jakości dokonuje akredytowane laboratorium MPWiK, pobierając próbki wody surowej z rzeki Oławy min. 2 razy dziennie. Woda zanim trafi do kranów przechodzi 10 różnych procesów oczyszczania, a nasze laboratorium w ciągu roku pobiera 10 tys. próbek i wykonuje 100 tys. analiz wody.
Podczas produkcji wody każdorazowo badamy ją zgodnie z europejskim normami, wytycznymi WHO i Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody do spożycia przez ludzi. Rozporządzenie wskazuje, jakie wartości i parametry musi spełniać woda, aby mogła być kierowana do sieci wodociągowej. Żadna kropla, która nie spełnia tych wyśrubowanych norm nie ma prawa opuścić zakładu produkcji wody. Rozporządzenie dostępne jest tutaj: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20170002294/O/D20172294.pdf?fbclid=IwAR1CR77MQgGhUjdErxTL7_6H-C1fCsjD78u2pSSzVOtL6DJB5DTAiukXXS0
Laboratorium MPWiK podczas uzdatniania wody oznacza ok. 100 jej parametrów i wartości. Nasze badanie wykazują, że żadne normy nie zostały przekroczone. Parametry jakości wody publikowane są regularnie na naszej stronie internetowej www.mpwik.wroc.pl
Zgodnie z obowiązującymi przepisami jakość wody jest regularnie kontrolowana przez Państwową Powiatową Inspekcję Sanitarną (Sanepid), który dokonuje oceny jakości badanej wody i jej przydatności do spożycia. Badania Sanepidu dotyczą zarówno wody ujmowanej na ujęciu, jak i wody uzdatnionej kierowanej do mieszkańców oraz wody w sieci wodociągowej w wielu punktach na terenie miasta.