
Zdroje wodne we Wrocławiu
Wodna mgiełka z krainy krasnali
Upały mogą coraz mocniej doskwierać mieszkańcom Wrocławia, dlatego MPWiK S.A. uruchomiło na Rynku kurtynę wodną – to idealny sposób na ochłodę podczas spaceru w upalny dzień. Na terenie miasta znajduje się także 11 ulicznych zdrojów, z których można napić się świeżej i dobrej jakościowo wody.
Kurtyna stanowi nie tylko atrakcję dla najmłodszych, ale również wpisuje się w architektoniczną estetykę miasta, z uwagi na piękny kształt hydrantu, który przybrał postać jednego z wrocławskich krasnali.
Wodociągowy krasnal znów zrasza wodą!
Kurtyna znajduje się na wrocławskim rynku pomiędzy pomnikiem Aleksandra Fredry a Sukiennicami. W ostatnich dniach, po przerwie, została ponownie uruchomiona.
– Jest jedyna w swoim rodzaju ze względu na swój unikalny kształt. Chłodna woda, którą zrasza, z pewnością zwiększa komfort i samopoczucie spacerowiczów – mówi Aleksander Łoś, rzecznik prasowy wrocławskiego MPWiK. – Woda od krasnala powinna mieć około 16 stopni Celsjusza – dodaje.
Z powodu zapowiadanych na najbliższe dni upałów, MPWiK przypomina także o konieczności spożywania odpowiedniej ilości wody. – Powinniśmy pić średnio ok 35 ml na każdy kilogram masy ciała – mówi Aleksander Łoś. Wrocławskie wodociągi udostępniają mieszkańcom i turystom aż 11 ulicznych zdrojów wodnych, z których można napić się świeżej i dobrej jakościowo wody.
Zdroje zostały już sprawdzone przez służby sanitarne, które nie miały zastrzeżeń do jakości wody i na bieżąco monitorują jej jakość. Ujęcia znajdują się m.in. przy pl. Grunwaldzkim, pl. Dominikańskim, pl. Solnym oraz na rogu ulic Oławskiej i Świdnickiej.
Szanowni Państwo,
w związku z ostatnimi doniesieniami o obecności substancji toksycznych w Odrze, informujemy, że w żaden sposób nie wpływa to na jakość wody, którą dostarczamy do Państwa kranów. Woda jest bezpieczna.
Nie pobieramy wody z Odry. Woda, którą uzdatniamy pobierana jest z rzek Oława dodatkowo zasilanej wodą z rzeki Nysa Kłodzka dzięki zastosowaniu kanału przerzutowego. Ujęcie wody dla Wrocławia (Czechnica) zlokalizowane jest ok. 10,5 km w górę rzeki Oława od ujścia do Odry. Zaraz za ujęciem Czechnica znajduje się jaz walcowy. Odległość od ujścia Odry oraz lokalizacja jazu uniemożliwiają cofnięcie się wody z Odry do ujęcia wody dla Wrocławia.
Cały system ujęcia wody dla Wrocławia objęty jest monitoringiem online, który z kilkudniowym wyprzedzeniem informuje nas o jakości napływającej wody. W razie zanieczyszczenia Oławy albo Nysy Kłodzkiej natychmiast odcinamy napływ wody z rzeki. Wówczas korzystamy z wody zgromadzonej w zbiorniku Czechnica i na terenach wodonośnych. Nasze rezerwy wystarczają na ok. tydzień funkcjonowania bez ujmowania wody z Oławy i Nysy Kłodzkiej. Taka procedura wdrażana jest zawsze w sytuacji, kiedy spodziewamy się napływu gorszej jakości wody, np. po ulewnych deszczach.
Regularnych kontroli jakości dokonuje akredytowane laboratorium MPWiK, pobierając próbki wody surowej z rzeki Oławy min. 2 razy dziennie. Woda zanim trafi do kranów przechodzi 10 różnych procesów oczyszczania, a nasze laboratorium w ciągu roku pobiera 10 tys. próbek i wykonuje 100 tys. analiz wody.
Podczas produkcji wody każdorazowo badamy ją zgodnie z europejskim normami, wytycznymi WHO i Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody do spożycia przez ludzi. Rozporządzenie wskazuje, jakie wartości i parametry musi spełniać woda, aby mogła być kierowana do sieci wodociągowej. Żadna kropla, która nie spełnia tych wyśrubowanych norm nie ma prawa opuścić zakładu produkcji wody. Rozporządzenie dostępne jest tutaj: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20170002294/O/D20172294.pdf?fbclid=IwAR1CR77MQgGhUjdErxTL7_6H-C1fCsjD78u2pSSzVOtL6DJB5DTAiukXXS0
Laboratorium MPWiK podczas uzdatniania wody oznacza ok. 100 jej parametrów i wartości. Nasze badanie wykazują, że żadne normy nie zostały przekroczone. Parametry jakości wody publikowane są regularnie na naszej stronie internetowej www.mpwik.wroc.pl
Zgodnie z obowiązującymi przepisami jakość wody jest regularnie kontrolowana przez Państwową Powiatową Inspekcję Sanitarną (Sanepid), który dokonuje oceny jakości badanej wody i jej przydatności do spożycia. Badania Sanepidu dotyczą zarówno wody ujmowanej na ujęciu, jak i wody uzdatnionej kierowanej do mieszkańców oraz wody w sieci wodociągowej w wielu punktach na terenie miasta.