
MPWiK – Społecznie Odpowiedzialni
Tytuł Lidera Społecznej odpowiedzialności i wyróżnienie za „Raport Zrównoważonego Rozwoju”. Jeden miesiąc – dwie nagrody!
Za swój pierwszy „Raport Zrównoważonego Rozwoju 2016-2017” MPWiK zostało nagrodzone w 12. edycji Konkursu Raporty Społeczne.
Do tegorocznego konkursu, zorganizowanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu i firmę Deloitte, zgłoszono rekordową liczbę 49. raportów z całej Polski, w tym aż 22 debiuty.
Jury eksperckie wyłoniło laureatów w 8 kategoriach – za raport zintegrowany, raport społeczny, raport organizacji pozabiznesowej oraz przyznało wyróżnienia.
MPWiK S.A. zostało wyróżnione w kategorii NAJLEPSZY DEBIUT: „za kształtowanie trendu sprawozdawczości niefinansowej w sektorze publicznym w oparciu o międzynarodowe wytyczne GRI.”
Główne nagrody otrzymali weterani wśród autorów raportów społecznych: Orange i Cyfrowy Polsat. Wyróżnienia w kategoriach konkursowych otrzymali także: Kompania Piwowarska, LPP, ING Bank Śląski, Śnieżka, Fundacja Janaszka PODAJ DALEJ i Fundacja Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa.
Ale wyróżnienie za Raport, to nie jest jedyna nagroda, którą w ostatnim czasie MPWiK otrzymało w dziedzinie zrównoważonego rozwoju.
Działanie w sposób odpowiedzialny społecznie, troska o środowisko naturalne, wspieranie rozwoju pracowników oraz dbanie o poprawę świadomości ekologicznej młodego pokolenia – za to nasza spółka otrzymała prestiżowy tytuł Lidera Społecznej Odpowiedzialności!
Kapituła ogólnopolskiego programu Liderzy Społecznej Odpowiedzialności wyróżniła MPWiK we wszystkich trzech kategoriach konkursu: Dobra Firma, Dobry Pracodawca, Eko Firma.
Dotychczasowymi laureatami programu były renomowane i rozpoznawalne marki, takie jak: Grupa Tauron, Castorama, PZU, Koleje Mazowieckie, DHL, Tesco.
Wyróżnienie to przyznają redakcje Forum Biznesu i portalu SpolecznieOdpowiedzialni.info.
– Jego zadaniem jest upowszechnienie w działających na terytorium Polski firmach zasad odpowiedzialnego biznesu. Równocześnie, ma na celu wyłonienie i wskazanie liderów w zakresie realizacji założeń CSR – mówią organizatorzy.
Z elektroniczną wersją nagrodzonego „Raportu Zrównoważonego Rozwoju MPWiK” mogą się Państwo zapoznać na naszej stronie internetowej, w zakładce CSR. Życzymy miłej lektury i zachęcamy również do wypełnienia ankiety dotyczącej opinii czytelników na temat raportu. Ankieta również jest dostępna w zakładce CSR.
Szanowni Państwo,
w związku z ostatnimi doniesieniami o obecności substancji toksycznych w Odrze, informujemy, że w żaden sposób nie wpływa to na jakość wody, którą dostarczamy do Państwa kranów. Woda jest bezpieczna.
Nie pobieramy wody z Odry. Woda, którą uzdatniamy pobierana jest z rzek Oława dodatkowo zasilanej wodą z rzeki Nysa Kłodzka dzięki zastosowaniu kanału przerzutowego. Ujęcie wody dla Wrocławia (Czechnica) zlokalizowane jest ok. 10,5 km w górę rzeki Oława od ujścia do Odry. Zaraz za ujęciem Czechnica znajduje się jaz walcowy. Odległość od ujścia Odry oraz lokalizacja jazu uniemożliwiają cofnięcie się wody z Odry do ujęcia wody dla Wrocławia.
Cały system ujęcia wody dla Wrocławia objęty jest monitoringiem online, który z kilkudniowym wyprzedzeniem informuje nas o jakości napływającej wody. W razie zanieczyszczenia Oławy albo Nysy Kłodzkiej natychmiast odcinamy napływ wody z rzeki. Wówczas korzystamy z wody zgromadzonej w zbiorniku Czechnica i na terenach wodonośnych. Nasze rezerwy wystarczają na ok. tydzień funkcjonowania bez ujmowania wody z Oławy i Nysy Kłodzkiej. Taka procedura wdrażana jest zawsze w sytuacji, kiedy spodziewamy się napływu gorszej jakości wody, np. po ulewnych deszczach.
Regularnych kontroli jakości dokonuje akredytowane laboratorium MPWiK, pobierając próbki wody surowej z rzeki Oławy min. 2 razy dziennie. Woda zanim trafi do kranów przechodzi 10 różnych procesów oczyszczania, a nasze laboratorium w ciągu roku pobiera 10 tys. próbek i wykonuje 100 tys. analiz wody.
Podczas produkcji wody każdorazowo badamy ją zgodnie z europejskim normami, wytycznymi WHO i Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody do spożycia przez ludzi. Rozporządzenie wskazuje, jakie wartości i parametry musi spełniać woda, aby mogła być kierowana do sieci wodociągowej. Żadna kropla, która nie spełnia tych wyśrubowanych norm nie ma prawa opuścić zakładu produkcji wody. Rozporządzenie dostępne jest tutaj: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20170002294/O/D20172294.pdf?fbclid=IwAR1CR77MQgGhUjdErxTL7_6H-C1fCsjD78u2pSSzVOtL6DJB5DTAiukXXS0
Laboratorium MPWiK podczas uzdatniania wody oznacza ok. 100 jej parametrów i wartości. Nasze badanie wykazują, że żadne normy nie zostały przekroczone. Parametry jakości wody publikowane są regularnie na naszej stronie internetowej www.mpwik.wroc.pl
Zgodnie z obowiązującymi przepisami jakość wody jest regularnie kontrolowana przez Państwową Powiatową Inspekcję Sanitarną (Sanepid), który dokonuje oceny jakości badanej wody i jej przydatności do spożycia. Badania Sanepidu dotyczą zarówno wody ujmowanej na ujęciu, jak i wody uzdatnionej kierowanej do mieszkańców oraz wody w sieci wodociągowej w wielu punktach na terenie miasta.